Cotaţiile fondurilor

 

Denumire fondPreţ de emisiuneValoarea unităţii de fondValoarea activului netNumăr investitoriPerform. ultimele
365 zile
Fonduri denominate în RON
ERSTE Money Market RON (fost ERSTE Monetar)11,360211,3602114.575.299,215710,39%
ERSTE Bond Flexible RON (fost BCR Obligaţiuni)20,346920,30635.586.545.234,0696.2621,37%
ERSTE Balanced RON (fost BCR Dinamic)37,198836,8305225.398.812,243.17813,22%
ERSTE Equity Romania (fost BCR Expert)125,4050122,9461132.711.710,401.74223,74%
YOU INVEST Solid RON 10.849,039410.741,623226.436.853,272903,00%
YOU INVEST Balanced RON10.931,120110.822,891230.831.711,421414,53%
YOU INVEST Active RON 15.363,014415.210,905331.763.868,711177,38%
Fonduri denominate în EUR
ERSTE Bond Flexible Romania EUR11,843011,8312277.771.195,828.7203,14%
YOU INVEST Solid EUR2.673,35822.646,889325.412.174,911812,95%
YOU INVEST Balanced EUR 2.731,90442.704,855816.644.465,561574,49%
YOU INVEST Active EUR 2.743,81652.716,65006.357.069,78925,93%

 

 

* Fondul BCR Monetar a fuzionat cu fondul ERSTE Bond Flexible RON (fost BCR Obligaţiuni) în data de 29.06.2012. În urma fuziunii, o unitate de fond BCR Monetar s-a transformat în 0,98568153 unităţi de fond ERSTE Bond Flexible RON (fost BCR Obligaţiuni). Ultimele cotaţii publicate şi calculate pentru BCR Monetar sunt din data de 28.06.2012.

Denumire fondData lansăriiPreţ de emisiune
(28.06.
2012)
Valoare la data de 28.06.2012
a unităţii de fond (RON)
Valoarea
activului net
(RON)
(28.06.2012)
Număr investitori
(28.06.
2012)
Perform. Ultimele 365 zile
(28.06.
2012)
Performanţa de la lansare
(28.06.
2012)
BCR Monetar*09.10.
2007
15,606015,60601.665.373.990,9662.1926,60 %56,06 %
Nume fond ISIN Moneda Valoarea unitatii de fond Pret emisiune Stadiul din data de
Alpha Diversified 3 AT0000A0SFR5 VT. EUR 112,88 118,53 23.11.2017
ERSTE BOND CORPORATE PLUS AT0000A1PKN8 VT. EUR 108,45 112,25 23.11.2017
ERSTE BOND DANUBIA AT0000673199 VT. EUR 173,51 179,59 23.11.2017
ERSTE BOND EMERGING MARKETS AT0000673306 VT. EUR 205,08 212,26 23.11.2017
ERSTE BOND EMERGING MARKETS CORPORATE AT0000A05HS1 VT. EUR 181,24 187,59 23.11.2017
ERSTE RESPONSIBLE RESERVE AT0000A0WLX3 VT. EUR 116,46 117,34 23.11.2017
ESPA BEST OF AMERICA AT0000A0QQJ3 VT. EUR 172,80 179,72 23.11.2017
ESPA BEST OF EUROPE AT0000A0QQK1 VT. EUR 172,37 179,27 23.11.2017
ESPA BOND DOLLAR AT0000605324 VT. USD 135,72 140,48 23.11.2017
ESPA BOND DOLLAR CORPORATE AT0000605332 VT. USD 191,31 198,02 23.11.2017

Disclaimer 
 

Performanţele anterioare ale fondului nu reprezintă o garanţie a realizărilor viitoare. Citiţi prospectul de emisiune şi informațiile cheie destinate investitorilor (DICI) prevăzute la art. 98 din O.U.G. nr. 32/2012, înainte de a investi în acest fond! Prospectele de emisiune şi informațiile cheie destinate investitorilor (DICI) sunt disponibile în limba română şi în limba engleză pe site-ul www.erste-am.ro şi pot fi obţinute gratuit de la unităţile teritoriale ale Băncii Comerciale Române SA şi de la sediul SAI ERSTE Asset Management SA.

FDI ERSTE Money Market RON (fost ERSTE Monetar), Decizia CNVM nr. 596/2012, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400079; FDI ERSTE Bond Flexible RON (fost BCR Obligaţiuni), Decizia CNVM nr. 1872/2007, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400039; FDI ERSTE Bond Flexible Romania EUR, Decizia C.N.V.M. nr. 371 / 25.04.2013, nr. Reg. ASF CSC06FDIR / 400081; FDI ERSTE Balanced RON (fost BCR Dinamic), Decizia CNVM nr. 3117/2004, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400002; FDI ERSTE Equity Romania (fost BCR Expert), Decizia CNVM nr. 3215/2005, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400024; FDI YOU INVEST Solid RON, Autorizaţia ASF nr. A/21/2014, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400087; FDI YOU INVEST Balanced RON, Autorizaţia ASF nr. A/23/2014, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400089; FDI YOU INVEST Active RON, Decizia CNVM nr. 1870/2007, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400042; FDI YOU INVEST Solid EUR, Autorizaţia ASF nr. A/22/2014, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400088; FDI YOU INVEST Balanced EUR, Decizia C.N.V.M. nr. 370/ 2013, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/400082; FDI YOU INVEST Active EUR, Decizia C.N.V.M. nr. 369/2013, nr. Reg. ASF CSC06FDIR/ 400083.

SAI ERSTE Asset Management SA, Decizia CNVM nr. 98/2009, nr. Reg. ASF PJR05SAIR400028, str. Uruguay, nr. 14, sector 1, Bucureşti, telefon 0372.269.999; e-mail:office@erste-am.ro; www.erste-am.ro

Depozitar: BCR SA

 

Disclaimer preluat aplicabil fondurilor de investiţii ESPA (distribuite de SAI Erste  Asset Management S.A.)

Prezentul material este un mesaj publicitar. Dacă nu este indicată altă sursă, datele provin de la ERSTE-SPARINVEST KAG şi  Erste Asset Management GmbH. Limbile noastre de comunicare sunt limbile germană şi engleză.

Prospectul fondurilor (precum şi eventualele modificări) sunt publicate în varianta actuală în jurnalul oficial al publicaţiei „Wiener Zeitung”, conform prevederilor InvFG 2011 . Informaţiile pentru investitori conform art. 21 din AIFMG sunt prezentate pentru fondurile de investiţii alternative (FIA) administrate de ERSTE-SPARINVEST Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. şi Erste Asset Management GmbH, în conformitate cu prevederilor AIFMG coroborate cu InvFG 2011.

Prospectul, materialul „Informaţii pentru investitori conform art. 21 din AIFMG”, precum şi Informaţiile cheie pentru investitori (DICI), pot fi accesate pe internet, în varianta în vigoare la momentul respectiv, la adresa www.erste-am.com şi sunt disponibile gratuit investitorilor interesaţi, la sediul societăţii de administrare şi al băncii depozitare. Data exactă a ultimei publicări a prospectului, limbile în care este disponibil documentul privind „Informaţiile cheie pentru investitori” (DICI) precum şi locaţiile suplimentare unde pot fi obţinute documentele necesare pot fi consultate la adresa www.erste-am.com. 

Acest document oferă informaţii suplimentare pentru investitori şi are ca sursă datele aflate la dispoziţia angajaţilor responsabili pentru realizarea documentului în momentul întocmirii acestuia. Analizele şi concluziile noastre au caracter general şi nu iau în considerare obiectivele individuale ale investitorilor în ceea ce priveşte randamentele, aspectele fiscale şi apetitul la risc. Performanţa anterioară a unui fond sau portofoliu de investiţii nu reprezintă o garanţie a rezultatelor viitoare.